«Ծոծրակներդ կտեսնեք՝ Գյումրի 2 օպերացիա չեք տեսնի». իշխանությունը զգուշացնում է, ընդդիմությունը՝ հաղթանակ խոստանում
Իշխանությունը շարունակում է զգուշացնել՝ թույլ չի տալու քաղաքական «Նոյյան Տապան» կառուցող Գագիկ Ծառուկյանի, միլիարդատեր գործարար Սամվել Կարապետյանի և 2 -րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի առաջնորդած ուժերին ընտրություններից հետո միավորվելով իշխանություն վերցնել, ինչպես որ տեղի ունեցավ Գյումրիում անցած տարի:
«Չպիտի թույլ տանք Քոչարյանին, ռուսաստանցի օլիգարխին ու տեղական բելառուսամետ հակումներով օլիգարխին որոշել մեր երկրի ճակատագիրը», - ասաց ԱԺ փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանը:
«Ծոծորակներդ կտեսնեք, Գյումրի 2 օպերացիա չեք տեսնի: Կարող եք Թևանյանի հետ հիմիկվանից դեպի Դոնբաս տուրիստական տոմսեր գնել», - նշեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը:
«Մայր Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Անդրանիկ Թևանյանն արձագանքեց. «Նախ ինչ վերաբերում է տոմսերին, ապա կարծում եմ, որ ոմանք արդեն իսկ լուծել են իրենց հարցերը դեպի Անկարա կամ Բաքու մեկնելու առումով»:
Իշխանական շրջանակներում կրքերը էլ ավելի բորբոքվեցին, երբ ընտրություններին Գագիկ Ծառուկյանի հետ մասնակցելու մասին հայտարարած «Մայր Հայաստան» կուսակցության առաջնորդը Հանրայինի եթերում պնդեց՝ «Գյումրի 2 են անելու»:
«Հայաստանի օլիգարխիկ ու հակաանկախական ընդդիմությունը փորձում է ամբողջ հանրապետությունում Գյումրի 2 օպերացիա անել: Հայտնի դոմբասական Անդրանիկ Թևանյանը միավորվել է Գագիկ Ծառուկյանի հետ, որպեսզի ձևավորի այդ հակաանկախական ընդդիմադիր բլոկներից առաջինը», - նշեց Ալեքսանյանը:
Անդրանիկ Թևանյանն էլ ընդգծեց. «Դե իրենց վարքագիծը արդեն հուշում է՝ ինչի են անհանգստացել, որովհետև շատ լավ հասկանում են, որ էլեկտորալ առումով պարտվելու են: Հիմա եթե գնալու են ընտրակեղծիքների և էդ ճանապարհով թույլ չեն տալու, դա նշանակում է, որ իրենք հասարակական խժդժություններ ու բախումներ են ուզում հրահրել»:
Իշխանությունից հնչող զգուշացումներին ի պատասխան՝ «Մայր Հայաստանի» ղեկավար Թևանյանը հիշեցնում է՝ ընտրություններից հետո միավորվելու և իշխանությունը փոխելու մեջ որևէ հանցակազմ չկա: Ընդդիմադիրները նաև հիշեցնում են՝ նույն մեխանիզմով Երևանի քաղաքապետ ընտրվեց ՔՊ թեկնածու Տիգրան Ավինյանը, երբ նրան միացավ Արամ Սարգսյանի «Հանրապետություն» կուսակցությունը։
«Փաստացի իշխանությունը ընդդիմությանը մեղադրում է ընտրությունների միջոցով ժողովրդի քվեով իշխանության գալու նպատակ ունենալու համար», - ասաց Անդրանիկ Թևանյանը:
«Ամենայն հավանականությամբ ընդդիմադիր ուժերը կոալիցիա կկազմեն». Թևանյան
Ընտրություններին ԲՀԿ առաջնորդի հետ միասին մասնակցող «Մայր Հայաստանի» ղեկավարը բացում է փակագծերը՝ հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրություններից հետո ամենաշատ ձայներ ստացած ընդդիմադիր ուժերը կմիավորվեն և կոալիցիա կկազմեն: Մոտ մեկ տարի առաջ Գյումրիում ընդդիմադիր ուժերը ընդամենը միավորվեցին, որ քաղաքապետ դառնա կոմկուսի թեկնածու, ընդդիմադիր Վարդան Ղուկասյանը, սակայն, քաղաքային իշխանության մաս չդարձան:
«Ինչ վերաբերում է Գյումրի 2 -ին, պատկերավոր ձևակերպում է, դա հետևյալն է, որ եթե ընդդիմադիր ուժերից որևէ մեկին չհաջողվի 50 և ավելի տոկոս հավաքել, այսինքն միանձնյա իշխանություն ստանձնել, ապա տեղի կունենա ուժերի միավորում, որը աշխարհում կոչվում է կոալիցիա: Եվ Խորհրդարանական կառավարումն էլ հենց ենթադրում է այդ կոալիցիա: Մեր կարծիքով՝ ամենայն հավանականությամբ այդպես էլ կլինի, քանի որ դժվար է պատկերացնել՝ որևէ ուժ հավաքի 50+», - ասաց նա:
Թե ո՞ր ուժերի միջև, ի՞նչ համամասնությամբ և վարչապետի ի՞նչ թեկնածուով կոալիցիա կկազմվի, ըստ ընդդիմադիր գործչի, կորոշի ժողովրդի քվեն: Թևանյանի համոզմամբ՝ վարչապետի թեկնածուի հարցում խնդիր չի առաջանա, քանի որ ընդդիմության դաշտում մեկ միասնական օրակարգ կա՝ հեռացնել Փաշինյանի վարչակազմին և փոխել ներքին ու արտաքին օրակարգը:
«Ժողովուրդն է, ի վերջո, իր քվեով որոշելու՝ արդյոք Հայաստանը դառնում է արևմտյան Ադրբեջան, թե մնալու է Հայաստանի Հանրապետություն», - հայտարարեց Անդրանիկ Թևանյանը:
«Էս ընտրությունների արդյունքում բոլոր նախկին իշխանությունները և բոլոր օլիգարխները վերջնականապես և անվերադարձ դուրս են շպրտվելու քաղաքական դաշտից», - օրերս ասել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ չմանրամասնելով, թե դա ինչպես է անելու:
Նրա այս հայտարարությունից հետո Փաշինյանի կուսակիցները սկսեցին թիրախավորել Սամվել Կարապետյանին՝ նրան ներկայացնելով որպես «ռուսաստանցի օլիգարխ» և Գագիկ Ծառուկյանին՝ վերջինիս էլ որակելով «տեղական օլիագարխ»:
Օլիգա՞րխ է արդյոք այժմ Գագիկ Ծառուկյանը
Ըստ ստուգաբանության՝ օլիգարխը քաղաքական համակարգում գործող մեծահարուստ անձն է, ով մեծ ազդեցություն ունի քաղաքական որոշումների ընդունման վրա:
«Եթե քաղաքագիտական ձևակերպումներ տանք օլիգարխիային, ապա անգրագիտություն է Սամվել Կարապետյանին, Գագիկ Ծառուկյանին ու մյուսներին, ովքեր իշխանության մեջ չեն և որոշումներ չեն կայացնում, օլիգարխ անվանելը», - նշեց Անդրանիկ Թևանյանը:
«Մայր Հայաստանի» առաջնորդն ասում է՝ եթե հանրային ընկալումով դատեն, այսինքն եթե մարդը փող ունի, ուրեմն օլիգարխ է, ապա, ըստ Թևանյանի, օլիգարխներ են Փաշինյանի 2 թիմակցիները՝ մեծահարուստ ՔՊ-ական պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանն և մեծահարուստ գործարար, այժմ Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպան Գուրգեն Արսենյանը. «Մեկին հիմա ուղարկել են Ռուսաստանում դեսպան, մյուսը Ադրբեջանի հետ բենզինի առևտրով է զբաղված: Ծառուկյանը հայտարարել է, որ որևէ պաշտոնի չի հավակնում, տվյալ դեպքում վարչապետի պաշտոնի նույնպես չի հավակնում, այնպես որ նույնիսկ դասական տրամաբանության մեջ, ինքը չի մտնելու»:
«Ազատության» հարցին՝ «նույնիսկ եթե Ծառուկյանը պաշտոն չի զբաղեցնում, բայց ունենում է խորհրդարանում իր թիմը, չի՞ ստացվում, որ օլիգարխիան վերադառնում է, երբ մարդն ունի և՛ իշխանությունների վրա ազդելու լծակ, և՛ բիզնես ու հարստություն», Թևանյանը պատասխանեց. «Այդ տրամաբանությամբ քաղաքականությամբ պետք է զբաղվեն բացառապես բոմժերը, փաստորեն»:
2018 -ին Փաշինյանի համար Ծառուկյանը «խոշոր սեփականատեր էր և ոչ թե օլիգարխ»
Չնայած Փաշինյանը խոստանում է 2026-ի ընտրություններից հետո լուծել քաղաքականությամբ զբաղվող օլիգարխաների հարցը, սակայն 8 տարի առաջ, 2018 -ի հոկտեմբերին, հենց Գագիկ Ծառուկյանի ներկայությամբ, Փաշինյանը հայտարարում էր՝ Հայաստանում այլևս օլգարխաներ չկան: ԲՀԿ առաջնորդն այն ժամանակ վարչապետի համար ընդամենը խոշոր սեփականատեր էր:
«Պարոն Ծառուկյանը Հայաստանում խոշոր սեփականատեր է, դա ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, Հայաստանում օլիգարխներ չկան», - ասել էր Փաշինյանը:
Ի դեպ, հեղափոխությունից հետո, հենց 2018 -ի հոկտեմբերին, Փաշինյանը Ծառուկյանի հետ հուշագիր ստորագրեց՝ արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու վերաբերյալ: