Վարդանյանը փաստաբանին արգելել էր ներկայացնել պաշտպանական փաստարկներ՝ տեղի ունեցողը որակելով ոչ թե դատ, այլ ֆարս:
Հայկական պատվիրակության փոխանցմամբ՝ քննարկվել են գերիների վերադարձից, հումանիտար տարբեր հարցերից մինչև բիզնես դաշտում հայ-ադրբեջանական համագործակցության հնարավորությունները։
Իլհամ Ալիևը հաստատել է, որ Ադրբեջան այցի ընթացքում ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը բարձրացրել է նաև հայ բանտարկյալների հարցը:
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունից Արթուր Խաչատրյանի գնահատմամբ՝ այժմ Ադրբեջանի բանտերում գտնվողներին վերադարձնելու իրական նպատակ իշխանությունը չունի:
«Նման ծրագրի ընտրությունը միջազգային մարզական միջոցառմանը, որը պետք է լինի ապաքաղաքական, ակնհայտորեն հակասում է օլիմպիական արժեքներին», - պնդում է Ադրբեջանի ԱՕԿ-ը:
Նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանին և Բակո Սահակյանին Բաքուն դատապարտեց 20 տարվա ազատազրկման՝ նրանց տարիքով պայմանավորված։
Երկու տարվա ընթացքում ծրագրից օգտվել է նախատեսված 25 հազար ընտանիքի հազիվ 20 տոկոսը։
Լարիսան Բաքվից եկած լրագրողներին ասում էր, որ իրեն լավ է զգում, մտադիր չէ հեռանալ Ստեփանակերտից
Բաքվի բանտում ավելի քան հինգ տարի անցկացրած Վիգեն Էուլջեքյանն առողջական բազմաթիվ խնդիրներ ունի:
Հանուն հայրենիքի զոհվածների հիշատակի և խոնարհումի օրը Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հանդիսապետությամբ Էջմիածնի Մայր Տաճարում կատարվել է հոգեհանգստյան կարգ: